Csökkentett munkaidős foglalkoztatás állami támogatása
Kihirdetésre került a 105/2020. (IV.10.) Korm. rendelet a csökkentett munkaidős foglalkoztatás állami támogatásáról, valamint a 104/2020. (IV.10.) Korm. rendelet, amely a Munka Törvénykönyvének szabályait módosította. A kormányrendeleteket teljes terjedelemben csatoljuk, fontosabb rendelkezéseiket pedig az alábbiakban ismertetjük.
104-2020-_-iv-_10–_korm-_rendelet
105-2020-_-iv-_10–_korm-_rendelet
105/2020. (IV.10.) Korm. rendelet
- A kormányhivatal a munkáltató és a munkavállaló együttes kérelme esetén bértámogatást nyújt a munkavállalók számára az alábbi feltételek teljesítése esetén:
- munkáltatóra vonatkozó feltételek:
- a munkavállalót csökkentett munkaidőben (azaz háromhavi átlagban legalább a korábbi munkaidő 50%-át elérő, de 70%-át meg nem haladó munkaidőben) foglalkoztatja, ami legalább napi 4 óra munkaidőnek felel meg;
- a támogatás iránti kérelmében bemutatja a csökkentett munkaidőben történő foglalkoztatást megalapozó gazdasági körülményeit, ezeknek a veszélyhelyzettel való közvetlen és szoros összefüggését, a gazdasági nehézségek áthidalására vonatkozó eddig megtett és várható intézkedését;
- a munkavégzés átütemezésére nyitva álló munkaidő-beosztási lehetőségeket a kérelem benyújtásáig kimerítette;
- legalább 6 hónapja működik;
- nem részesül egyéb foglalkoztatáshoz kapcsolódó támogatásban.
- munkavállalóra vonatkozó feltételek:
- nem áll felmondás alatt;
- március 11. napján már munkaviszonyban állt a munkáltatóval;
- nem részesül egyéb, részmunkaidős foglalkoztatáshoz kapcsolódó támogatásban.
- a munkaidőkeret lejárt vagy lezárásra került.
- munkáltatóra vonatkozó feltételek:
- A Korm. rendelet 2020. április 16. napjától lép hatályba. A támogatás kizárólag a kérelem benyújtását követő időszakra, maximum 3 hónapra állapítható meg.
- A támogatás mértéke: 2020. március 11. napján érvényes távolléti díj általános szabályok szerint megállapított személyi jövedelemadó-előleggel, járulékokkal csökkentett összegének a harminc, negyven vagy ötven százalékban kieső munkaidőre járó arányos részének hetven százaléka, de nem haladhatja meg a minimálbér kétszeresét.
- A támogatás a munkavállaló részére havonta utólag kerül folyósításra.
- A támogatás fizetés nélküli szabadság idejére nem folyósítható. A támogatás köztehermentes.
- A támogatás igénybevételével a munkáltató és a munkavállaló az alábbiakat kötelesek vállalni:
- együttesen vállalják:
- a) csökkentett munkaidőben és a csökkentett munkaidőn túli egyéni fejlesztési időben (=a munkavállaló a munkaköréhez, vagy a munkaadó tevékenységéhez kapcsolódó fejlesztés érdekében mentesül a csökkentett munkaidő miatt kieső munkaidő harminc százalékának megfelelő mértékben a munkavégzési kötelezettség teljesítése alól) állapodnak meg legalább a támogatás időtartamára.
- a munkáltató vállalja:
- a létszámtartási kötelezettséget (=a kérelem benyújtásának napján lévő statisztikai létszám) a támogatás időtartamára, valamint további egy hónapig;
- azt, hogy a támogatás ideje alatt rendkívüli munkaidőben történő munkavégzés elrendelésére nem kerül sor, és
- azt, hogy az együttműködési és tájékoztatási kötelezettségével összhangban a támogatás feltételeit vagy a csökkentett munkaidő időtartamát érintő változást két munkanapon belül bejelenti a kormányhivatalnak;
- azt, hogy a támogatással együtt a munkabér összege a támogatás időtartama alatt eléri a munkavállaló távolléti díját;
- azt, hogy az egyéni fejlesztési időre munkabért fizet.
- a munkavállaló vállalja:
- a jövedelem kieséssel járó csökkentett munkaidőben történő munkavégzést;
- egyéni fejlesztési időben a munkaadó rendelkezésére áll.
- együttesen vállalják:
- A támogatás nem nyújtható, amennyiben a munkáltató jogerősen végelszámolás, felszámolás, csődeljárás, vagy egyéb, a munkáltató megszüntetésére irányuló eljárás hatálya alatt áll, valamint amennyiben az állami foglalkoztatási szervvel szemben végrehajtható fizetési kötelezettsége van.
- A támogatás munkaerő-kölcsönzéshez nem nyújtható.
- A támogatás iránti kérelmet a munkaadó a veszélyhelyzet időtartama alatt vagy a veszélyhelyzet megszűnését követő egy hónapon belül a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat honlapján közzétett erre rendszeresített formanyomtatványon, elektronikus úton nyújtja be.
- A kormányhivatal 8 munkanapon belül dönt a kérelem elutasításáról vagy elfogadásáról. A határozat ellen jogorvoslatnak nincs helye, bíróságon nem támadható meg. Elutasítás esetén a munkáltató legfeljebb további egy alkalommal nyújthat be kérelmet.
- Amennyiben a munkáltató a létszámtartási kötelezettségének nem tesz eleget, akkor a Nemzeti Foglalkoztatási Alap számlájára a létszámtartási kötelezettség nem teljesítésének arányában befizetést köteles teljesíteni. A befizetésről a kormányhivatal határozattal dönt. A támogatást a munkavállaló köteles visszafizetni, ha az részére a jogszabályban meghatározott, a munkavállalóra vonatkozó feltételek hiányában nem lett volna megállapítható.
- A visszafizetési kötelezettség alól mentesül a munkáltató, ha a munkaviszony a munkaadó jogutód nélküli megszűnése, vagy a munkavállaló felmondása következtében szűnt meg.
104/2020. (IV.10.) Korm. rendelet
- a munkáltató a veszélyhelyzet időtartama alatt maximum 24 havi munkaidőkeretet rendelhet el (szemben a korábbi 4, illetve 6 hónappal);
- a kormányrendelet pontosította, hogy a maximális napi és heti munkaidőre, valamint pihenőidőre vonatkozó szabályoktól a munkáltató és a munkavállaló közös megegyezésével sem lehet eltérni.
dr. Haraszti Gábor
ügyvéd
Winkler, Barna és Társai Ügyvédi Iroda